czwartek, 14 lutego 2013

Jak manna z nieba...Jako dziecko wcinałam kaszę mannę na okrągło, czasem na zmianę z owsianką, potem o nich na długo długo zapomniałam a teraz powoli powracają do łask w moim domu. Na śniadanko przyrządzam poprostu kaszę mannę na mleku, czasem coś do niej dodaję np cukier waniliowy, jakiś dżem albo sok owocowy albo kakao. Z kaszy robię wyśmienite racuszki , używam jej jako zagęszczacza do zupy czy sosu albo zamiast bułki tartej do posypania tortownicy.

Kasza manna na śniadanie:


A skąd nazwa - manna? I czemu "z nieba"?

Manna (z hebrajskiego) – nazwa określająca pokarm, którym według Księgi Wyjścia żywili się Izraelici na pustyni w czasie ich wędrówki do Ziemi Obiecanej, Bóg, słysząc ich narzekania na dręczący głód, w drugiej połowie drugiego miesiąca po wyjściu z Egiptu, zesłał im pokarm: pojawiające się w cudowny sposób o zmierzchu przepiórki, a rano – mannę. Według biblijnego opisu była ona biała jak ziarno kolendra i miała smak placka z miodem, było to coś drobnego, ziarnistego, niby szron na ziemi.

Szkoda, że kasza, znana już naszym przodkom nie gości zbyt często na naszych stołach tak często jak makarony czy ziemniaki.

Jak powstaje kasza?

Kasza manna wytwarzana jest z drobno zmielonych ziaren pszenicy. Ziarna są najpierw oczyszczane, czyli pozbawiane okrywy nasienno – owocowej, a następnie polerowane i mielone. Kasza manna powinna mieć białawy kolor, a także właściwy kształt - ziarenka muszą być drobne.
Możemy spotkać dwa rodzaje kaszy manny, a mianowicie: kaszę mannę i kaszę mannę błyskawiczną, która jest poddawana obróbce termicznej, pozwalającej na szybsze jej przygotowanie.
 Zawiera niewiele błonnika, sporo minerałów i witamin oraz dużą ilość skrobi. Wartości odżywcze w 100 gramach kaszy manny:
  • energia 360 kcal
  • białko 12,7 g
  • węglowodany 72,8 g
  • tłuszcze 1,1 g
  • błonnik 3,9 g

Jak ugotować kaszę?

Na dwie szklanki mleka zimnego daję ok. 3-4 łyżki kaszy i gotuję, najchętniej robię to "na oko", raz mniej, raz więcej, zależy jaką gęstość chcę osiągnąć. Wsypuję kaszę do zimnego mleka i mieszając doprowadzam do wrzenia i gotuję ok. 2 minut. Jest też metoda polegająca na mieszaniu kaszy z niewielką ilością mleka/wody i dodawaniu tej masy do gotującego się mleka, ale jestem na to zbyt wygodna :)

Czemu jest taka zdrowa?

Kasza manna zawiera witaminę B1, witaminę B2, witaminę PP, witaminę B6, kwas foliowy, potas, żelazo, magnez, jod (najwięcej ze wszystkich kasz goszczących na naszych stołach).
Manna jest niezwykle lekkostrawna, łatwostrawna i zarazem bardzo sycąca. Doskonała dla osób będących na diecie, szczególnie dla osób z problemami z układem pokarmowym. Ze względu na wysoką zawartość potasu, warto by kaszę do diety włączyły osoby zmagające się z chorobami układu krążenia i z nadciśnieniem. Manna obniża poziom cholesterolu. Zawiera sporo żelaza, więc powinny ją jeść osoby cierpiące na niedobory tego pierwiastka oraz kobiety w ciąży.
A na koniec kilka propozycji dań z kaszy mannej:

Racuchy serowe z kaszą mannąRacuszki z ricottą, kaszą manną i jabłkiemSzarlotka na szybko, czyli szarlotka sypana

Żródła:
Marek Łebkowski "Najlepsze przepisy kuchni "
Barbara Bytnerowiczowa "Potrawy z mąki i kasz"
Kazimiera Pyszkowska "Gospodarstwo domowe"
Wikipedia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...