środa, 16 stycznia 2013

Bo kasze zdrowe są - kasza jęczmienna



Zapraszam Was na cykl artykułów o kaszach, który ukazuje się również na portalu polska-gotuje.pl.

O wyższości kasz nad makaronami i ziemniakami oraz o najpopularniejszej polskiej kaszy - kaszy jęczmiennej...


Kasze, nazywane dawniej krupami, należą do najstarszych produktów spożywczych wytwarzanych przez człowieka. Od wieków używane jako podstawowy składnik w wielu kuchniach świata. Na terenie Polski spożywano je na długo przed powstaniem państwa polskiego.  Stanowiły pożywienie nie tylko na wsiach ale i na dworze. Anna Jagiellonka była na przykład miłośniczką kaszy krakowskiej.
Kasze są to jadalne nasiona zbóż pozbawione jedynie niejadalnej twardej łuski, dlatego są pełne pierwiastków podnoszących odporność organizmu, wspomagają układ krążenia, są bombami witaminowymi, oczyszczają organizm z toksyn oraz poprawiają stan naszej urody.

Kasze posiadają dużą wartość odżywczą, jednakże przez długi czas gotowania i przyrządzania z nich potraw, nie goszczą specjalnie często na polskicj stołach. W ostatnich latach na nowo odkryte przez dietetyków, powoli wracają do łask.

Wartości odżywcze kasz zależą od:
  • gatunku zboża z jakich są otrzymane
  • stopnia rozdrobnienia ziarna
  • sposobu przerobienia ziarna

Pamiętajmy - im kasza mniej przetworzona, tym większa pozostaje na niej warstwa aleuronowa bogata w składniki mineralne, witaminy i białko.

Typy kasz w zależności od wielkości ziarna:

1. kasze z całego ziarna, pozbawione częściowo lub całkowicie łuski, obtoczone lub polerowane np. kasza jaglana, gryczana, ryż, pęczak
2. kasze siekane, łamane np. kasza krakowska i jęczmienna, oraz kasze gniecione np. płatki owsiane lub ryżowe
3. kasze drobne np. kasza perłowa, manna, kukurydziana.

Rodzaje kasz ze wzgłędu na pochodzenie:

jęczmienna
gryczana
jaglana
kukurydziana
manna
kasza owsiana
quinoa
kuskus

Kipi kasza, kipi groch, lepsza kasza niż ten groch...
Bo po grochu brzuszek boli a po kaszy się zagoi...

Pod względem wartości odżywczej kasze przewyższają makaron, ziemniaki i ryż, są świetnym źródłem węglowodanów złożonych, przez co na długo zaspokajają głód. Nie bez przyczyny stanowiły kiedyś pożywienie dla wojska i więźniow jako produkt tani i sycący.
Kasze to bogactwo błonnika, który reguluje pracę jelit i utrudnia przyswajanie tłuszczu. Pęczniejąc w żołądku, sycą na dłużej. Pomagają przy zaparciach i kłopotach z trawieniem. Najwięcej błonnika znajdziemy w kaszach gruboziarnistych.
Kasze to źródło witamin z grupy B, kwasu foliowego i witaminy E.
Dostarczają wielu składników mineralnych, głównie potasu (obniża ciśnienie), żelaza (zapobiega anemii), magnezu (wzmacnia nerwy i serce) oraz fosforu, cynku, manganu, miedzi, krzemu i wapnia. Sporo w nich białka pochodzenia roślinnego, które uzupełnione nawet niewielką ilośći ą białka zwierzęcego np. z mleka, sera czy mięsa, będzie lepiej wykorzystane. Pozbawione są także prowitaminy A i witaminy C, dlatego konieczne jest uzupełnianie potraw z kasz dodatkami w postaci warzyw i owoców, gotowanych lub surowych.

Kasze zawierają sporo fosforu, chloru i siarki, które zakwaszają organizm. Częste jedzenie grubych kasz może zaszkodzić cierpiącym na wrzody żołądka i dwunastnicy, nadkwaśny nieżyt żołądka i refluks żołądkowo-przełykowy.
Osoby na diecie lub mające kłopoty żołądkowe powinny wybierać kasze drobne.

Kasza jęczmienna


W Polsce najpopularniejszą kaszą jest kasza jęczmienna, stanowiąca 70% ogólnej ilości produkowanych kasz. Jest to kasza produkowana z jęczmienia, najstarszej rośliny uprawnej znanej już od neolitu. Spośród innych kasz wyróżnia ją duża zawartość witaminy PP czyli niacyny, która pomaga obniżyć poziom cholesterolu w organizmie oraz chroni przed anemią.

Kaszę jęczmienną można spotkać w 3 odmianach:
  1. pęczak
  2. kaszę jęczmienną perłową
  3. kaszę jęczmienną łamaną.

Pęczak
sposród kasz jęczmiennych ma najwyższą wartość, poniewać jest najmniej przetworzony. 
Jest to całe obłuskane i wypolerowane ziarno jęczmienia, głównie używane jako półprodukt do produkcji kaszy perłowej i łamanej.
Ja przyrządzam z niego doskonałe kaszotto - przepis tutaj.




Kasza jęczmienna perłowa
najdoskonalsza z kasz jęczmiennych, uzyskiwana z pociętego na drobne cząstki pęczaku, który się następnie obtacza i poleruje, dzięki czemu kasza ma cząstki zaokrąglone z połyskiem.

Z grubej kaszy perłowej robię krupnik - przepis tutaj.



A tę drobniejszą podaję np. z mielonym - przepis tutaj.




Kasza jęczmienna łamana
jest z kolei kaszą przygotowywaną poprzez pocięcie pęczaku.
Z niej też można przyrządzić nieco drobniejsze niż z pęczaki kaszotto - przepis na kaszotto z kurkami.




Żródła:
Marek Łebkowski "Najlepsze przepisy kuchni "
Barbara Bytnerowiczowa "Potrawy z mąki i kasz"
Kazimiera Pyszkowska "Gospodarstwo domowe"
Wikipedia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...