niedziela, 5 sierpnia 2012

Jak zdrowo karmić dzieci?Dostałam do zrecenzowania pozycję wydawnictwa Publicat o wiele mówiącym tytule "Smacznego! Sposób na małego niejadka". Spodziewałam się pozycji przedstawiającej dania z ukrytymi składnikami typu pulpeciki mielone z przemyconym w środku warzywem, robienie śmiesznych kanapeczek czy porad typu - co zrobić żeby Twoje dziecko jadło?
Jakież było moje zdziwienie kiedy się okazało, że nie jest to książka o zachęcaniu do jedzenia ale o zdrowym żywieniu dziecka, o zbilansowanej diecie, wyrabianiu prawidłowych nawyków żywieniowych, czyli nie o walcę, żeby dziecko jadło ale o uczeniu go nieznanych smaków i odkrywaniu nowych potraw.


We wstępie autorka wyjaśnia jaki wpływ na zdrowie dziecka ma podawanie mu poszczególnych substancji spożywczych i tak np możemy dowiedzieć się że:
- dzieci nie powinny jeść produktów z dużą zawartością błonnika, ponieważ spowalnia on wchłanianie minerałów np wapnia czy żelaza
- dziewczynki w wieku dojrzewania powinny spożywać większe ilości żelaza
- kwas omega-3 pomaga dzieciom chorym na ADHD
- produkty z dużą zawartością cukru powodujące gwałtowne skoki cukru we krwi wywołują huśtawki nastrojów i zmniejszają aktywność dziecka.

I na koniec wstępu złota rada "unikaj ciągłych dyskusji na temat diet odchudzających i krytykowania nawyków żywieniowych dziecka, w ten sposób nie zachęcisz pociech do zdrowego odżywiania się. Buduj pewność siebie swojego dziecka". Wiele matek będących na ciągłej diecie i zadręczającej nimi swoich domowników powinno wziąć te rady pod uwagę, szczególnie kiedy choroby związane z zaburzeniem jedzenia zbierają coraz większe żniwo wśród coraz młodszych dzieci...

W książce znalazło się 81 przepisów, około połowa z nich okraszona jest zdjęciami. Przepisy podzielone są na działy - śniadania, obiady, mięsa i ryby, warzywa i makarony, desery.
Pod każdym przepisem znajdują się propozycje urozmaicenia czy odmienienia przepisu, wskazówki typu "żelatynę dodajemy do płynu a nie odwrotnie" dzięki którym nawet mniej doświadczona mama sobie poradzi z jego przyrządzeniem oraz uwagi dietetyczne np "banany zawierają dużo potasu, minerał ten jest niezbędny dla właściwej pracy układu nerwowego oraz mięsni".

Podobało mi się, że znalazły się w książce bardzo różnorodne potrawy i są w niej omlety obok skwierczącej wołowiny z woka czy krewetki po chińsku obok zupy marchewkowej.

A więc podsumowując - moge się przyczepić jedynie do nietrafionego tytułu polskiego, ktoś sugerując się jedynie tytułem może się rozczarować... ale wystarczy, że zajrzy na czwartą stronę okładki i dowie się, że jest to publikacja o "prawidłowym odżywianiu i sposobach na uzupełnienie diety dziecka wartościowymi posiłkami".
Dodatkowo znalazłam dwa błędy w przepisach - w opisie przyrządzania potrawy zabrakło dodawania składnika wymienionego w składzie potrawy, ale przecież jeżeli w opisie na tartę nie podano, żeby dodać mąkę to i tak chyba każdy doda, prawda? ;)

Na razie przygotowałam jedno danie inspirowane przepisem z tej książki:
ale okazał się tak dobry, że był już przyrządzany 2 razy z różnymi owocami :)
Czekam na powrót dzieci z wakacji, bo mam zaznaczone kolejne przepisy do "przetestowania" na nich...

Autor - Catherine Atkinson
Tytuł - Smacznego! Sposób na małego niejadka
Tytuł oryginału - Healthy meals for healthy kids
Wydawnictwo - Publicat
Liczba stron - 158
Liczba przepisów - 811 komentarz:

  1. Dziękuję za udział w książkowej akcji! :) Pozdrawiam serdecznie

    www.smakiemsietoczy.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...